Ми знаємо як вам допомогти!
І зробимо це безкоштовно.
У наш час потреба в донорах ооцитів і сурогатних матерях постійно зростає. Це пов'язано з тим, що все більше і більше пар стикаються з проблемами безпліддя і єдиним шансом для них стати батьками є саме ваша допомога. На жаль, не всі клініки та агентства, які працюють у цій сфері, до кінця чесні і сумлінні.
Ви вирішили взяти участь у програмі сурогатного материнства або стати донором ооцитів, але побоюєтеся, чи захищені ви юридично, коли підписуєте документи, які надає репродуктивна клініка / агентство / юристи?
Ви завжди можете задати своє запитання нам. Ми обов'язково відповімо вам і проконсультуємо по всіх питаннях. Ви робите благородну справу, тому повинні відчувати себе максимально комфортно, захищено і вільно!

Хто ми

Центр правової допомоги сурогатним матерям і донорам ооцитів - це соціальний проект, основною діяльністю якого є безкоштовне надання юридичної та консультаційної допомоги сурогатним матерям і донорам ооцитів з дотриманням повної анонімності.

Центр не є комерційним агентством, не здійснює пошук сурогатних матерів і донорів ооцитів, не виступає в ролі посередника між генетичними батьками, сурогатними матерями, репродуктивними клініками і агентствами.

Чим ми можемо бути вам корисні

  • безкоштовна
    онлайн консультація
  • правова підтримка
  • дотримання анонімності
  • виключення можливих ризиків
Ми допоможемо захистити вас від усіх можливих ризиків, пов'язаних з недобросовісними посередниками на ринку!

Запитання та відповіді

  • Чи законне проведення програм донорства яйцеклітин і сурогатного материнства в Україні?

    Україна відноситься до тих країн, в яких застосування сурогатного материнства і донорства ооцитів (яйцеклітин) повністю законно. Дане питання регулює цілий ряд нормативно-правових актів.

    Наприклад, в статті 281 Цивільного кодексу України прямо передбачено: Повнолітні жінка або чоловік мають право за медичними показаннями на проведення стосовно них лікувальних програм допоміжних репродуктивних технологій згідно з порядком та умовами, встановленими законодавством.

    Найбільш докладно порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій регулюється Інструкцією, затвердженою Наказом Міністерства охорони здоров'я України №787 від 09.09.2013 року.

  • Які документи потрібні для участі в програмі?
    Згідно із законодавством, для участі в програмі вам необхідно надати:
    • заяву на участь у програмі;
    • копію паспорта;
    • копію свідоцтва про шлюб або про розірвання шлюбу;
    • копію свідоцтва про народження дитини;
    • згода чоловіка на вашу участь у програмі сурогатного материнства.
    Вас також можуть попросити надати копію ідентифікаційного коду.
  • Хто може стати донором яйцеклітин?
    Відповідно до пунктів 5.4.-5.5. Наказу Міністерства охорони здоров'я України №787 від 09.09.2013 року донорами ооцитів (яйцеклітин) можуть бути:
    • особи жіночої статі;
    • близькі родичі;
    • анонімні добровільні донори;
    • пацієнтки програм ДРТ, які за письмово оформленою добровільною згодою надають реципієнту частину своїх ооцитів.

    Жінка, яка хоче стати донором ооцитів (яйцеклітин), повинна відповідати таким вимогам:
    • бути у віці від 18 до 36 років;
    • мати здорову дитину і задовільне соматичне здоров'я;
    • не мати негативних фенотипічних проявів, протипоказань для участі в програмі донації ооцитів, спадкових захворювань, а також шкідливих звичок, таких як: наркоманія, алкоголізм, токсикоманія.
  • Хто може стати сурогатною матір'ю?
    Відповідно до розділу VI Наказу Міністерства охорони здоров'я України №787 від 09.09.2013 року сурогатною матір'ю може бути повнолітня дієздатна жінка за умови:
    • наявності власної здорової дитини;
    • добровільної письмово оформленої заяви сурогатної матері;
    • відсутності медичних протипоказань.

    При цьому необхідними умовами для проведення сурогатного материнства є:
    • наявність медичних показань до СМ;
    • документи, необхідні для проведення СМ;
    • дружина (або один з майбутніх батьків), в інтересах якого здійснюється сурогатне материнство, повинна мати генетичний зв'язок з дитиною;
    • сурогатна мати не повинна мати безпосередній генетичний зв'язок з дитиною.
    • Дозволяється виношування вагітності близькими родичами майбутніх батьків (мати, сестра, двоюрідна сестра і т.д.).
  • Чи можливо за законодавством України, щоб сурогатна мама не була громадянкою України?

    Законодавство України допускає можливість для пар скористатися послугами сурогатної мами, яка не є громадянкою України.

  • Чи можна заключати договір про виношування дитини між іноземцями і громадянкою України?

    Так, законодавство України дає можливість укладати договори про виношування дитини між іноземними парами і громадянкою України.

  • Чи потрібно нотаріально завіряти договір між генетичними батьками і сурогатною матір’ю?

    Законодавство України не передбачає обов’язкового нотаріального посвідчення договору між батьками і сурогатною матір’ю. Але відповідно до вимог Наказу МОЗ України № 787 в лікувальному закладі повинна зберігатись нотаріально посвідчена копія такого договору.

  • Чи може сурогатна мама вносити зміни в договір?

    Сурогатна мама перед підписанням договору має право ознайомитись із його умовами і запропонувати зміни, якщо певні моменти її не влаштовують. Якщо друга сторона (батьки, агентство) відмовляється йти на зустріч і вносити такі зміни – слід задуматись чи варто укладати договір, який не відповідає вашим інтересам, і йти в таку програму.

  • Що буде, якщо батьки відмовляться від дитини, народженої сурогатною матір’ю?

    Відповідно до положень сімейного законодавства України батьками народженої сурогатною матір’ю дитини є подружня пара, ембріон якої було перенесено сурогатній матері.
    Якщо батьки відмовляться від дитини – дитина буде передана у відповідні державні установи.

  • Чи може сурогатна мати заявити свої права на дитину?

    Ні, відповідно до ст. 123 Сімейного кодексу України сурогатна матір не має жодних батьківських прав на дитину, яку вона виносила і народила в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.

  • Хто буде записаний батьками дитини у свідоцтві про народження? Чи буде там фігурувати ім'я сурогатної матері?

    В свідоцтво про народження дитини в якості батьків записується подружня пара, ембріон яких було перенесено сурогатній матері. Ім’я сурогатної матері не буде фігурувати в свідоцтві про народження.

  • Що буде, якщо майбутні батьки розлучаться під час програми сурогатного материнства?

    Такі випадки не передбачені чинним законодавством України. Розвиток подій буде залежати від конкретної ситуації.
    Якщо батьки розлучаються в процесі програми сурогатного материнства – один із батьків не зможе зареєструвати дитину в органах РАЦС. Отже, подальша доля дитини буде визначатись у судовому порядку.

  • Які будуть наслідки, якщо у сурогатної мами станеться викидень?

    Наслідки переривання вагітності сурогатної матері, в тому числі викидень, повинні бути прописані в договорі між сурогатною матір’ю і майбутніми батьками.

    Як правило в такому випадку сурогатній матері повинна бути виплачена фінансова компенсація в розмірі, передбаченому в договорі. Але якщо викидень стався з вини сурогатної матері внаслідок невиконання нею приписів і рекомендацій лікаря – на фінансову компенсацію розраховувати не слід. Крім того, у випадку вини з боку сурогатної матері (невиконання приписів лікаря, та/або умов договору) до неї додатково можуть бути застосовані штрафні санкції.

  • Чи можуть сурогатну матір змусити забрати дитину, якщо генетичні батьки від неї відмовляться?

    Ні, змусити сурогатну матір забрати дитину ніхто не може.

  • Навіщо потрібна згода чоловіка сурогатної матері на її участь у програмі?

    Відповідно до сімейного законодавства дитина, яка зачата і народжена в шлюбі, походить від подружжя.
    Отже, щоб уникнути можливих конфліктів з чоловіком сурогатної матері та претензій з його сторони, перед вступом своєї дружини в програму як сурогатної матері він дає на це свою згоду. Така згода має бути нотаріально посвідчена.