Ось перелік документів, які має підписати сурогатна мама перед початком програми. Кожен з них робить її більш проінформованою та захищеною на кожному етапі програми.
Перед початком співпраці з сурогатною матір’ю агентство може запропонувати підпиcати договір про співпрацю з агентством (назва такого договору може бути різною). Цей договір слід уважно прочитати до його підписання, щоб розуміти права та обов’язки сторін - саме на цих умовах буде відбуватись подальша робота з агентством та майбутніми батьками. Якщо якісь положення викликають сумніви – краще договір не підписувати, або розуміти, що це ризик.
Перед початком програми у медичному закладі сурогатна мама має підписати ряд документів:
заява сурогатної матері про участь у програмі сурогатного материнства є обов’язковим документом, необхідним для проведення процедури сурогатного материнства. Зміст цієї заяви затверджений додатком №17 до Наказу МОЗ № 787. Цією заявою надається добровільна згода на сурогатне материнство, жінка інформує про стан свого здоров’я, засвідчує, що розуміє ризики та ускладнення в процесі виношування ембріона, прийому препаратів за призначенням лікаря, пологів.
згода чоловіка сурогатної матері на її участь у програмі сурогатного материнства. Форма цієї згоди затверджена додатком №17 до Наказу МОЗ № 787. Цей документ потрібен, щоб уникнути можливих конфліктів з чоловіком сурогатної матері та претензій з його сторони. Відповідно до сімейного законодавства дитина, яка зачата і народжена в шлюбі, походить від подружжя. Тому перед вступом своєї дружини в програму як сурогатної матері, чоловік дає згоду на те, що дитина, народжена в програмі, не є його дитиною.
договір про надання медичних послуг між медичним закладом, майбутніми батьками і сурогатною матір’ю. В деяких репродуктивних клініках передбачається укладення саме трьохстороннього договору, в інших він може бути двосторонній.
Перед початком програми обов’язково має бути підписаний договір з майбутніми батьками - договір щодо виношування дитини (договір сурогатного материнства). Це основний документ, який визначає права і обов’язки біологічних батьків та сурогатної матері. У договорі мають бути врегульовані медичні аспекти програми (в якому медичному закладі буде проходити програма); розміри виплат та компенсацій сурогатній матері – коли, в якому розмірі та порядку вони мають здійснюватися, де повинна проживати сурогатна матір і з якого терміну вагітності. Обов’язково повинні бути прописані ризики – хто і за що несе відповідальність, які компенсації і у яких випадках виплачуються.
Також у договорі зазначаються обов’язки сурогатної матері щодо виконання всіх рекомендацій лікаря, її місце проживання, термін, протягом якого вона має передати дитину генетичним батькам, дії сторін у разі народження дитини з генетичними захворюваннями, вродженими вадами, а також у разі багатоплідної вагітності.
Майбутні батьки згідно з цим договором зобов’язуються прийняти дитину та компенсувати фінансові витрати сурогатної матері, а також виплатити всі компенсації, які передбачені договором.
У договорі можуть бути визначені й інші права та обов’язки, які не суперечать законодавству України.
Цей договір укладається в письмовій формі і має бути нотаріально посвідченим, оскільки Наказ МОЗ №787 вимагає наявність нотаріальної копії такого договору в репродуктивній клініці.