Потенційна сурогатна мама обирає агентство/репродуктивну клініку. Під час зустрічі з менеджером варто обговорити юридичні, медичні та фінансові аспекти і задати всі питання, які цікавлять.
Далі необхідно зібрати пакет документів, який потрібний для вступу в програму:
паспорт;
ідентифікаційний код;
свідоцтво про шлюб (або розлучення);
свідоцтво про народження дитини;
додаткові документи на вимогу агентства/репродуктивної клініки.
Агентство/репродуктивна клініка організовує медичне обстеження сурогатної мами. Медичне обстеження здійснюється за рахунок агентства або потенційних батьків. Частину обстежень можна пройти за місцем проживання, якщо за правилами репродуктивної клініки такі результати досліджень приймаються.
Після того як сурогатна мама отримала результати аналізів і лікар підтвердив, що вона може вступати в програму, підписується договір з майбутніми батьками.
Рекомендуємо завчасно ознайомитися із текстом договору про сурогатне материнство і якщо є пропозиції щодо змін – запропонувати їх менеджерам агентства/майбутнім батькам. Сурогатна мама має на це повне право.
Наголошуємо, що до підписання договору не варто погоджуватися на будь-які медичні маніпуляції (наприклад, гормональну стимуляцію). Вся програма повинна починатися з договору, у якому прописані права, обов’язки, ризики та відповідальність сторін. Цей договір – гарантія та захист сурогатної мами.
Далі починається власне підготовка до перенесення ембріона. Сурогатна мама приймає медикаменти, які допоможуть успішному переносу, та розпочинає гормональну стимуляцію.
Процедура перенесення ембріону відбувається у медичному закладі. Вона займає близько півгодини і після цього потрібно деякий час провести у клініці під наглядом лікаря.
Приблизно через 2 тижні після переносу робиться ХГЧ-тест, який показує чи вагітність настала. Після цього має бути проведено УЗД для підтвердження серцебиття плоду.
Далі впродовж всієї вагітності сурогатна мама спостерігається у медичному закладі, який обрали майбутні батьки/агентство. Куратор від агентства завжди має бути на зв’язку, якщо у жінки виникнуть запитання або потрібна буде допомога.
Під час вагітності сурогатна мама живе у своєму місті і отримує щомісячні компенсації. Агентство повинно компенсувати транспортні витрати, коли жінка приїжджає на огляди до лікаря.
Зазвичай на останніх місяцях вагітності сурогатна мама переїжджає до Києва або іншого міста, де будуть відбуватися пологи, щоб готуватися до них і бути поруч із медичним закладом.
Пологи відбуваються у пологовому будинку, який обрали майбутні батьки/агентство.
Після пологів у присутності нотаріуса сурогатна мама пише заяву про те, що не заперечує проти того, щоб майбутні батьки були записані в свідоцтво про народження дитини як її батьки. Після цього сурогатній матері має бути виплачена фінальна частина компенсації і на цьому програма завершується.