Значення і наслідки оформлення «відмови» сурогатної матері від дитини

Після народження дитини у програмі сурогатного материнства сурогатна матір повинна надати згоду на запис генетичних батьків батьками дитини. Таку згоду часто називають «відмовою від дитини». Згода засвідчується нотаріально і оформлюється або одразу в пологовому будинку, куди приїздить нотаріус, або в офісі у нотаріуса після виписки сурогатної матері із пологового будинку.

Такий документ є фінальним у програмі сурогатного материнства і обов’язковим для подальшої реєстрації дитини в органах РАЦС. Тому слід пам’ятати, що виплата фінальної компенсації сурогатній матері повинна бути здійснена одномоментно з підписанням такої згоди (або ж більша частина компенсації, якщо генетичні батьки є іноземними громадянами і потрібний візит сурогатної матері до посольства для підписання додаткових документів).

Перед підписанням слід уважно читати договір про виношування вагітності (договір сурогатного материнства) в частині порядку виплат фінальної компенсації. Якщо в договорі передбачено, що фінальна компенсація виплачується, наприклад, після реєстрації дитини в органах РАЦС – слід відмовитись від підписання такого договору, адже існує ризик не отримати компенсацію, або отримати її з великою затримкою - сурогатна мама не може проконтролювати момент реєстрації дитини в органах РАЦС.